Objawem kłopotów w związku mogą być trudności w komunikacji, często pojawiające się konflikty, narastające frustracje, trudności w życiu seksualnym,  niezrozumienie potrzeb i wyborów partnera lub zdrada.
Wówczas ludzie przyjmują różne strategie radzenia sobie. Niektórzy czekają cierpliwie, aż problemy same ustąpią. Inni po pewnym czasie uznają, że w związku coś się „wypaliło” – zmieniło na zawsze i należy go zatem zakończyć i szukać szczęścia z kimś innym. Jeszcze inni próbują rozmawiać i rozwiązywać problemy. Czasem się to udaje, czasem jednak niestety nie.
Jeżeli próby rozwiązania problemu nie powiodły się, a para jest zgodna co do tego, że nie chce rezygnować z relacji, psychoterapia pary może być pierwszym i dobrym krokiem do przywrócenia harmonii w związku, do jego naprawienia.
Podczas takiej wspólnej psychoterapii para ma możliwość przyjrzeć się historii swojego związku i zastanowić nad tym, czego objawem mogą być ich aktualne trudności. Często bowiem zdarza się, że zgłaszane problemy są objawami głębiej tkwiących, niejawnych konfliktów – podobnie jak gorączka może być objawem wielu różnych chorób. Identyfikacja tych obszarów i ich omówienie daje szansę na znalezienie konstruktywnych rozwiązań.
___________

Psychoterapia par (terapia małżeńska) może być pomocna kiedy:

  • macie poczucie, że wasz związek jest w niebezpieczeństwie
  • kochacie się i troszczycie o siebie nawzajem, ale często się wzajemnie ranicie
  • wciąż powtarzacie te same rozmowy, konflikty i nie przynoszą wam one ulgi ani satysfakcji
  • rozmowy między wami szybko prowadzą do eskalacji, pojawia się złość, krytyka, wzajemne obwinianie
  • w waszej relacji pojawił się i zwiększa się wzajemny dystans, wycofanie, odgradzanie się murem, czujecie, że partner jest emocjonalnie lub fizycznie niedostępny
  • często szukacie wsparcia i pocieszenia gdzieś indziej niż u partnera
  • pragniecie naprawić niedawne lub przeszłe krzywdy i zranienia, które utrudniają wam
  • bycie blisko (np. zdrada, utrata zaufania, poczucie opuszczenia przez partnera w ważnym momencie)
  • doświadczacie kryzysu związanego ze wspólnym zamieszkaniem, ślubem, narodzinami dziecka, opuszczeniem domu przez dzieci, chorobą, śmiercią członka rodziny.

Sesje odbywają się zazwyczaj dwa razy w miesiącu i trwają 90 minut. Czas trwania terapii jest uzależniony od indywidualnych potrzeb każdej pary i jest ustalany wspólnie z nimi